Prywatne Okienko Wuja Mariana
Serdecznie witam na mojej witrynie

Zwiedzamy woj. Kujawsko-Pomorskie

Część I. - Zabytki architektury

a) Grodziska
Bobrowe (dwa grodziska), Bydgoszcz (Fordon), Choceń, Ciechocin, Dobrzyń nad Wisłą, Grochokin, Gruchno, Gruta, Gzin gmina Dąbrowa Chełmińska - grodzisko kultury łużyckiej, Izdebno, Jaguszewice, Kałdas, Kęsowo, Kołdrąb, Mędrzyce, Nakło, Orłowo, Ostrowite, Płowęż, Sarnowo, Skrwilno, Somsiory, Starorypin powiat rypiński (dwa grodziska), Świecie nad Osą, Topólno, Ustronie, Wieldządz, Zarzeczewo, Żałe.

b) Zamki i twierdze
Zamek Bierzgłowski, Bobrowniki, Brodnica, Chełmno - twierdza, Golub-Dobrzyń, Grudziądz - twierdza, Kruszwica, Lipienek, Nowe, Nowy Jasieniec, Papowo Biskupie, Pokrzywno, Raciążek, Radziki Duże, Radzyń Chełmiński, Rogóźno - Zamek, Szubin, Świecie nad Wisłą, Toruń - twierdza, Toruń - zamek Podgórz (Dybowski), Wenecja, Złotoria.

c) Kościoły, klasztory, świątynie
Bobrowo, Brodnica, Brześć Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Chodecz, Ciechocin, Dąbrówka Królewska, Dębowa Łąka, Dobrzyń nad Wisłą, Gąsawa, Górzno, Grudziądz, Gruta, Gubiny, Inowrocław, Jarantowice, Koronowo, Kościelec, Kościelna Wieś, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica, Linowo, Lipno, Lisewo, Lubraniec, Łasin, Mogilno, Mokre, Niedźwiedź, Okonin, Orle, Osiek Rypiński, Ostrowąs, Obory, Pakość, Piotrków Kujawski, Przypust, Radziejów, Radzyń Chełmiński, Rypin, Rywałd Królewski, Sarnowo, Sępolno Krajeńskie, Skępe, Starogród, Strzelno, Szczepanki, Szczembruk, Szynwałd, Świecie nad Wisłą, Toruń, Trutowo, Trzemeszno, Tuchola, Wabcz, Wąbrzeźno, Wielkie Czyste, Włocławek, Zakrzewo, Zamarte, Żmijewo, Żnin.

d) Zabytkowe układy urbanistyczne
Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Radzyń Chełmiński, Świecie, Toruń, Włocławek.

e) Pałace i dwory
Aleksandrów Kujawski, Brzezie, Chrystkowo, Ciechocin, Dąbie, Dębowa Łąka, Długie, Dyblin, Gościeradz, Grocholin, Grochowiska Szlacheckie, Gródek, Grubno, Jabłonowo-Zamek, Jedwabne, Kawęczyn, Kikół, Komierowo, Krzywosądz, Lisnowo, Lubostroń, Lubraniec, Łążyn gmina Obrowo, Mała Klonia (trzy pałace - dwory), Marcinkowo Górne, Mełno, Mileszewy, Nawra, Orłowa, Ostromecko (dwa pałace), Piątkowo gmina Kowalewo Pomorskie, Potulice, Samostrzel, Sartowice, Sosnowo gmina Rogowo, Szpetal Górny gmina Fabianki, Szynwałd, Świecie nad Osą (dwa dwory), Trzebcz Szlachecki, Turzno, Ugoszcz, Wielgie, Wieniec, Wybcz, Wydrzno, Zbiczno, Żalno.

f) Zabytki techniki
Zestawienie zabytków techniki województwa Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Miejscowość Obiekt
1 Aleksandrów Kujawski dworzec kolejowy
2 Brodnica dworzec kolejowy
3 Bydgoszcz śluzy na starym kanale bydgoskim (1774)
4 Bydgoszcz Fordon most przez Wisłę (1891)
5 Chobielin koło Szubina młyn wodny z początku XIX w
6 Ciechocinek tężnie (połowa XIX w.) i warzelnie
7 Fojutowo koło Legbąda akwedukt na przecięciu Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi
8 Grudziądz most ceglany gotycki na Trynce (XII/XIV w.) przy murach miejskich
9 Grudziądz stara kuźnia, wieża wodociągowa (ciśnień) w dawnej Fabryce Ventzki (początek XX wieku)
10 Grudziądz ul. Spichrzowa zespół spichlerzy nadwiślańskich XIV-XV w.
11 Grudziądz stacja wodociągowa przy ul. Hallera
12 Grudziądz Trynka, kanał z XVI w.
13 Grudziądz planetarium i obserwatorium astronomiczne
14 Grudziądz al. 23 stycznia budynki główne dawnej Firmy HV (Herzveld-Victorius), obecnie Hydro Vaccum
15 Grudziądz ul. Sikorskiego browar z XIX/XX w. Kuntersztyn
16 Grzmotny Młyn koło Koronowa wiadukt kolejowy kamienny
17 Inowrocław dworzec kolejowy
18 Janiszewo koło Chrostkowa wiatrak typu paltrok
19 Krąg chałupy z XIX w. zrębowe
20 Krupka koło Kowalewa (część wsi Wielka Łąka) murowany młyn, turbina i zespół wodny zachowany (1929)
21 Lęborg młyn wodny, koniec XIX w.
22 Lisi Ogon gmina Białe Błota śluzy na kanale Noteckim
23 Mrocza na Krajnie młyn wodny drewniany z XVIII wieku na rzece Orli tzw. Orzelski Młyn
24 Nietrzeba gmina Chrostkowo młyn wodny
25 Nowe wiatrak typu holender XIX w.
26 Otorowo gmina Solec Kujawski zespół młyński z XIX w.
27 Skrwilno zajazd drewniany XIX w.
28 Słupski Młyn gmina Gruta szachulcowy młyn na rzece Osie
29 Sosno na Krajnie wiatrak holenderski I połowa XIX w.
30 Toruń dworzec kolejowy Toruń Główny
31 Toruń stalowy most kolejowy przez Wisłę (koniec XIX w.)
32 Toruń dźwig towarowy w obwarowaniach miejskich (XV w.)
33 Toruń planetarium dawna gazownia
34 Toruń ul. Rabiańska i Piekary spichlerze (XV-XVII w.)
35 Toruń ul. Św. Józefa zespół wodociągów (1892-1894)
36 Wielgie młyn wodny
37 Zuchowo gmina Skępe młyn drewniany (XIX w.)

Część II. - Muzea, skanseny, izby regionalne

Zestawienie muzeów, skansenów i izb regionalnych woj. Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Miejscowość Nazwa
1 Biskupin poczta Gąsawa Muzeum Archeologiczne
2 Brodnica ul. Zamkowa 1 Muzeum Regionalne
3 Bydgoszcz ul. Bałtycka 59 Muzeum Oświaty Ziemi Bydgoskiej
4 Bydgoszcz ul. Czerkaska Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego
5 Bydgoszcz ul. Gdańska 4 Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
6 Bydgoszcz ul. Libelta 5 Izba Pamięci Adama Grzymały Siedleckiego
7 Bydgoszcz ul. Mennica 1 Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
8 Chełmno Rynek Muzeum Ziemi Chełmińskiej - Ratusz
9 Ciechocinek ul. Słowackiego 16 Skansen Maszyn i Sprzętu Drogowego
10 Gaj koło Izbicy Kujawskiej Rezerwat Archeologiczny
11 Grudziądz ul. Mikołaja z Ryńska 6 Muzeum Martyrologii
12 Grudziądz ul. Wodna 3/5 Muzeum oraz Sala Tradycji Jazdy Polskiej
13 Inowrocław pl. Klasztorny 2 Muzeum im. Jana Kasprowicza
14 Inowrocław ul. Wielkopolska 11 Dom rodzinny Jana Kasprowicza
15 Kcynia Rynek 2 Pałucka Izba Muzealna
16 Lubień Kujawski - Kłóbka Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny - Skansen
17 Łasin Izba Pamięci, skansen pożarniczy
18 Nakło ul. Pocztowa 10 Muzeum Ziemi Krajeńskiej
19 Nieszawa ul. Mickiewicza 6 Muzeum im. Stan. Noakowskiego
20 Rypin ul. Kościuszki 10 Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej
21 Sarnowo koło Lubrańca Rezerwat Archeologiczny
22 Szubin ul. Winnica 15 Muzeum Ziemi Szubińskiej
23 Toruń Przedzamcze Ruiny zamku krzyżackiego
24 Toruń Rynek Staromiejski 1 Muzeum Okręgowe - Ratusz Staromiejski
25 Toruń Rynek Staromiejski 35 Muzeum Okręgowe - Kamienica Pod Gwiazdą
26 Toruń ul. Gagarina 9 Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK
27 Toruń ul. Kopernika Muzeum Okręgowe - Dom M. Kopernika
28 Toruń ul. Łazienna 16 Muzeum Okręgowe - Dom Eskenów
29 Toruń Wały gen. Sikorskiego 19 Muzeum Etnograficzne
30 Toruń ul. Podgórna 1 Muzeum Borów Tucholskich
31 Wenecja Muzeum Kolejki Wąskotorowej
32 Wietrzychowice koło Izbicy Kujawskiej Rezerwat Archeologiczny
33 Włocławek ul. Słowackiego 1 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
34 Włocławek ul. Bulwary 6 Muzeum Etnograficzne
35 Włocławek pl. Kopernika 3 Muzeum Diecezjalne
36 Włocławek ul. Gdańska 8 Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Michała Kozala
37 Włocławek ul. Spichlerna Muzeum Historii Włocławka
38 Włocławek ul. Zamcza 10/12 Muzeum Dział Sztuki
39 Żnin pl. Wolności Muzeum Ziemi Pałuckiej

Część III. - Obiekty przyrodnicze

a) Parki krajobrazowe
1. Brodnicki Park Krajobrazowy
2. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
3. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
4. Krajeński Park Krajobrazowy
5. Nadgoplański Park Krajobrazowy
6. Park Krajobrazowy Doliny dolnej Wisły
7. Tucholski Park Krajobrazowy
8. Wdecki Park Krajobrazowy

b) Rezerwaty przyrody
Zestawienie rezerwatów przyrody województwa Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Nazwa Charakter Lokalizacja
1 Bachotek torfowiskowy powiat Brodnica, gmina Brodnica
2 Bagno nad Strążką torfowiskowy powiat Tuchola, gmina Cekcyn
3 Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego leśny powiat Tuchola, gmina Wierzchlas
4 Dolina rzeki Brdy krajobrazowy powiat Tuchola, gmina Tuchola
5 Dolina rzeki Osy krajobrazowy powiat Grudziądz, gmina Rogóźno, Gruta, Świecie nad Osą
6 Dziki Ostrów leśny powiat Bydgoszcz, gmina Nowa Wieś Wielka
7 Gaj Krajeński leśny powiat Sępólno Krajeńskie, gmina Sępólno Krajeńskie
8 Góra Świętego Wawrzyńca florystyczno-stepowy powiat Chełmno, gmina Chełmno
9 Grocholin leśny powiat Nakło nad Notecią, gmina Kcynia
10 Jarny leśny powiat Grudziądz, gmina Rogóźno
11 Jar Brynicy krajobrazowo- geomorfologiczny powiat Brodnica, gmina Górzno
12 Jazy ornitologiczny powiat Włocławek, gmina Włocławek
13 Jezioro Zdręczno wodny powiat Tuchola, gmina Tuchola
14 Kępa Bazarowa leśny Toruń - w granicach administracyjnych miasta
15 Kulin florystyczny powiat Włocławek, gmina Fabianki
16 Las Mariański leśny gmina Dąbrowa Chełmińska
17 Las Piwnicki leśny powiat Toruń, gmina Łysonice
18 Linje koło Ostromecka florystyczny, torfowiskowy powiat Bydgoszcz, gmina Dąbrowa Chełmińska
19 Łąki Ślesińskie florystyczny powiat Nakło, gmina Nakło
20 Mieliwo leśny powiat Brodnica
21 Olszyny Rakutowskie koło Kowala leśny powiat Włocławek, gmina Kowal
22 Osiny torfowiskowy powiat Świecie, gmina Nowe
23 Rejna florystyczny powiat Inowrocław, gmina Dąbrowa Biskupia
24 Retno leśny powiat Brodnica, gmina Zbiczno
25 Rogóźno Zamek leśny powiat Grudziądz, gmina Rogóźno
26 Rzeka Drwęca faunistyczny powiat Brodnica, Golub Dobrzyń, Toruń
27 Szumny Zdrój im. Kazimierza Sulisławskiego leśny powiat Brodnica, gmina Górzno
28 Tomkowo leśny powiat Rypin, gmina Wąpielsk
29 Wąwelno leśny powiat Sępólno Krajeńskie, gmina Sosno
30 Wronie leśny powiat Wąbrzeźno, gmina Wąbrzeźno
31 Zbocza Płutowskie florystyczno-stepowy powiat Chełmno, gmina Kijewo Królewskie

c) Parki dworskie
Zestawienie parków dworskich wojweódzwta Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Miejscowość Lokalizacja
1 Baruchowo powiat Włocławek, gmina Baruchowo
2 Białochowo powiat Grudziądz, gmina Rogóźno
3 Brzezie powiat Włocławek, gmina Brześć Kujawski
4 Cerekwica powiat Żnin, gmina Żnin
5 Długie powiat Rypin, gmina Wąpielsk
6 Grocholin powiat Nakło, gmina Kcynia
7 Karnkowo powiat Lipno, gmina Lipno
8 Kikół powiat Lipno, gmina Kikół
9 Kobylniki powiat Inowrocław, gmina Kruszwica
10 Komierowo powiat Sępólno Krajeńskie, gmina Sępólno Krajeńskie
11 Kotomierz powiat Bydgoszcz, gmina Dobrcz
12 Lubicz powiat Toruń, gmina Lubicz
13 Lubień Kujawski powiat Włocławek, gmina Lubień
14 Lubostroń powiat Żnin, gmina Łabiszyn
15 Mełno powiat Grudziądz, gmina Gruta
16 Mgowo powiat Wąbrzeźno, gmina Płużnica
17 Nadróż powiat Rypin, gmina Rogowo
18 Nawra powiat Toruń, gmina Chełmża
19 Nogat powiat Grudziądz, gmina Łasin
20 Ostromecko powiat Bydgoszcz, gmina Dąbrowa Chełmińska
21 Potulice powiat Nakło nad Notecią, gmina Nakło
22 Runowo powiat Sępólno Krajeńskie, gmina Więcbork
23 Ryńsk powiat Wąbrzeźno, gmina Wąbrzeźno
24 Samostrzel powiat Nakło, gmina Sadki
25 Sartowice powiat Świecie n/Wisłą, gmina Świecie n/Wisłą
26 Słoszewy powiat Brodnica, gmina Bobrowo
27 Sosnowo powiat Rypin, gmina Rogowo
28 Stablewice powiat Chełmno, gmina Unisław
29 Sypniewo powiat Sępólno Krajeńskie, gmina Więcbork
30 Szafarnia powiat Golub-Dobrzyń, gmina Radomin
31 Ugoszcz powiat Rypin, gmina Brzuze
32 Wieniec powiat Włocławek, gmina Brześć Kujawski
33 Więsławice powiat Włocławek, gmina Kowal
34 Wronie powiat Wąbrzeźno, gmina Wąbrzeźno
35 Wydrzno powiat Grudziądz, gmina Łasin
36 Zbójno powiat Rypin, gmina Zbójno


d) Pomniki przyrody

Zestawienie pomników przyrody wojweódzwta Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Miejscowość i lokalizacja Obiekt i jego bliższa charakterystyka
1 Aleksandrów Kujawski skupienie 12 drzew w parku przy Technikum Ogrodniczym
2 Baruchowo, gmina Kowal skupienie 5 drzew w parku przy pałacu
3 Bąkowo, gmina Warlubie dąb - ponad 708 lat, obwód 942 cm
4 Borowo-Altana, gmina Dobre głaz przy drodze do Krzywosądzy
5 Brda - rzeka głazowisko "Piekło" w korycie Brdy
6 Brda - rzeka "Kamień Jagiełły" w korycie Brdy
7 Dobrcz aleja dębowa
8 Dobrzyń nad Wisłą wychodnie iłów trzeciorzędowych na skarpie doliny Wisły
9 Falk leśnictwo Borek i Buczkowo koło Osady Falk - dąb Rzeczypospolitej
10 Gądecz grota wapienna "Bajka"
11 Głuchowo skupienie 22 drzew, park krajobrazowy
12 Gościąż, jezioro osady ilaste w centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego
13 Grodno i Kurowo, gmina Baruchowo kemy i ozy na okolicznych polach
14 Grudziądz - Nowa Wieś wychodnia zlepieńców plejstoceńskich
15 Karbowe koło Brodnicy skupisko 22 drzew
16 Leosia głaz "Św. Wojciech"
17 Lubraniec topola przy internacie Liceum Ogólnokształcącego
18 Łabiszyn "Dąb Jagiełły" obwód 620 cm
19 Mały Głęboczek głaz narzutowy, teren kopalni
20 Mchówek, gmina Izbica Kujawska kasztanowiec 330 cm obwodu
21 Modzerowo, gmina Izbica Kujawska lipa przy kościele 500cm obwodu
22 Mokre nisza źródliskowa, leśnictwo Białochowo
23 Nogat, gmina Łasin dąb Chrobry obwód 943 cm, park krajobrazowy
24 Nowe Jankowice aleja 71 dębów
25 Ostrowite koło Golubia - Dobrzynia skupienie 7 lip koło kościoła ewangelickiego
26 Płonne skupienie 8 modrzewi "Góra Modrzewiowa" aleja 36 dębów
27 Płowęż aleja 36 dębów
28 Radomin aleja bukowa 350 drzew przy szosie Bocheniec - Radomin
29 Ryńsk cis pospolity, park krajobrazowy
30 Sadłowo, gmina Rypin skupienie 9 drzew w parku wiejskim
31 Sierzchowo, gmina Nieszawa platan w parku wiejskim
32 Skrzynki, gmina Kowal 2 jałowce przy drodze Skrzynki - Goreń
33 Słupski Młyn skupienie 2 dębów Adam i Ewa przy szosie Gruta - Łasin
34 Służewo, gmina Aleksandrów Kujawski skupienie 8 drzew na cmentarzu przy kościele
35 Studzianka, gmina Brzuze skupienie 23 drzew na cmentarzu
36 Szczepankowo, powiat Mogilno głaz "Kamienny Dom"
37 Szpetal Górny, gmina Fabianki głaz na skarpie doliny Wisły
38 Tleń, powiat Świecie głaz
39 Toruń, ul. Lipnowska 46/56 głaz narzutowy
40 Toruń-Rudak głaz w dawnej kopalni iłów plejstoceńskich
41 Unisław aleja 113 drzew, droga Unisław - Gołoty
42 Wołdowo Szlacheckie wypływ artezyjski
43 Zabartowo powiat Sępólno Krajeńskie głaz
44 Zbójno drumliny na obszarze chronionego krajobrazu

e) Ogrody botaniczne, zoologiczne, dendrologiczne

  1. Aleksandrów Kujawski - park przy Zespole Szkół Ogrodniczych
  2. Brodnica - park miejski
  3. Bydgoszcz - ogród fauny polskiej w Myślęcinku
  4. Grudziądz - ogród botaniczny
  5. Toruń - ogród zoobotaniczny
  6. Wieniec Zdrój - park zdrojowy
  7. Włocławek - park Sienkiewicza nad Zgłowiączką

Część IV Miejsca Pamięci Narodowej

Zestawienie Miejsc Pamięci Narodowej wojweódzwta Kujawsko-Pomorskiego
Lp. Miejscowość Obiekt
1 Aleksandrów Kujawski cmentarz - pomnik i zbiorowa mogiła ofiar terroru - 266 ofiar
2 Aleksandrów Kujawski cmentarz ukraiński z I wojny światowej (1920 rok)
3 Toruń Bobarka las - cmentarz i pomnik ku czci zamordowanych: miejsce kaźni setek mieszkańców Torunia i okolic
4 Bobrowniki pomnik i zbiorowa mogiła ofiar terroru 1939 roku
5 Brodnica kamień ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945
6 Brześć Kujawski cmentarz - mogiła zbiorowa ofiar terroru oraz pomnik zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku
7 Bydgoszcz pomnik ku czci 136 pracowników PKP węzła bydgoskiego pomordowanych i poległych w latach 1939-1945 roku
8 Bydgoszcz Pomnik Walki i Męczeństwa ustawiony w hołdzie pomordowanym z terenu województwa bydgoskiego
9 Bydgoszcz Dolina Śmierci (Fordon) - pomnik na miejscu straceń
10 Bydgoszcz cmentarz przy ul. Artyleryjskiej (kościół św. Krzyża) - groby poległych w wojnie z Sowietami w 1920 roku
11 Chełmno pomnik mauzoleum ustawiony dla uczczenia ludzi pomordowanych przez faszystów niemieckich w latach 1939-1945 w masowych miejscach straceń
12 Ciechocinek budynek Hali Targowej - tablica na miejscu kaźni
13 Dobre pomnik powstańców styczniowych
14 Drzycim cmentarz Armii Pomorze z wojny obronnej w 1939 roku
15 Grudziądz pomnik w miejscu egzekucji 10 zakładników z 1939 roku
16 Grudziądz pomnik na cmentarzu wojennym (zmarli w szpitalu wojennym)
17 Grupa cmentarz żołnierzy Armii Pomorze (głównie Pomorskiej Brygady Kawalerii) z 1939 roku
18 Inowrocław obelisk ku czci pomordowanych w obozie na Błoniach
19 Jastrzębiec koło Sępolna Krajeńskiego Jastrzębiec koło Sępólna Krajeńskiego kaplica mauzoleum (8000 ofiar z 1939 roku)
20 Karnkowo koło Lipna cmentarz - mogiły ofiar terroru
21 Klamry obelisk ku czci ofiar hitlerowskiego terroru upamiętnia ponad 2500 Polaków pomordowanych tu w masowych egzekucjach przez faszystów
22 Koronowo cmentarz ofiar obozu karnego z lat 1939-1945 wskutek terroru zmarło 606 ofiar
23 Kruszwica pomnik ku czci mieszkańców miasta pomordowanych w latach 1939-1945
24 Krzywosądz pomnik powstańców styczniowych
25 Łopatki pomnik na mogile pomordowanych w miejscu rozstrzelania 2500 osób
26 Małe Czyste pomnik na miejscu straceń z lat 1939-1945
27 Melno cmentarz wojenny z 1939 i 1945 roku
28 Mniszek koło Grupy las i żwirownia - krzyż i tablica na miejscu straceń
29 Odolin obelisk ofiar z II wojny światowej
30 Płowce miejsce bitwy z krzyżakami w 1331 roku
31 Płutowo pomnik na miejscu straceń z lat 1939-1945
32 Potulice cmentarz ofiar II wojny światowej
33 Rudziki Duże pomnik powstańców styczniowych
34 Rudzki Most koło Tucholi las nad rzeką Kiczą - mogiła ofiar terroru
35 Rypin obelisk upamiętniający miejsce kaźni
36 Skrwilno-Rak osada leśna, groby z lat 1939-1945
37 Solec Kujawski Cmentarz Powstańców Wielkopolskich
38 Toruń Fort VII Dawne więzienie w okresie okupacji 1939-1945 roku
39 Tupadły miejsce bitwy rokoszan J. Lubomirskiego (1666) z królem Janem Kazimierzem
40 Włocławek tama - miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
41 Włocławek kościół katedralny p.w. Wniebowzięcia NMP - trzy tablice poświęcone ofiarom wojny i terroru
42 Włocławek dziedziniec kościoła p.w. Wszystkich Świętych - tablice poświęcone ofiarom terroru
43 Włocławek obelisk - miejsce straceń Stanisława Bechi w 1863 roku

Copyright © Prywatne Okienko Wuja Mariana

Wybierz z listy: